Astroloji
Astrolojik kimliğinizi okuyun, bu konuda uzman kişileri takip edin.
Astrolojik kimliğinizi okuyun, bu konuda uzman kişileri takip edin. Kişiliğiniz ile ilgili bilgiler edinin.

            Astroloji, gökyüzünü gözlemleyerek yıldızların hareketlerinin insan yaşamı ve kaderi üzerindeki etkilerine dikkat çeken bir alandır. Astrolojinin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Geçmişten beri başta Sümer, Babil ve Çin olmak üzere dünyanın birçok yerinde astroloji eskiden beri varlığını korumuş ve günümüzde ki burçları oluşturmuştur.

Astronomi için Ay Konumu Oldukça Önemlidir.
Astronomi için Ayın Konumu Oldukça Önemlidir.

 Astroloji Bir Bilim Midir?

            Ne yazık ki hayır. Astroloji bilim değildir, hiç bir zaman olmamış ve olmayacaktır. Çünkü tamamen yorum ve kişisel tahminlere dayanır. Bir alanın bilim olması için onun bilimsel yöntemlerle yapılması lazım. Ve astroloji de eksik olan bu.

Uzay ve Zaman ve Astroloji
Uzay ve Zaman ve Astroloji

            Astrolojinin çalışma mekânının uzay olması yüzünden birçok kişi astronomi ile astrolojiyi karıştırır. Astrolojinin aksine astronomi, bir bilimdir ve evrendeki olayları kanıt ve teoremlerle niteler bir şekilde açıklar.

 Doğru Mu?

            Bugüne kadar gelmiş en büyük tartışmalardan biri astrolojinin doğru veya yalan olup olmadığıyla ilgilidir. Bilim adamları başta olmak üzere din adamları da dahil astrolojiyi yalanlayan büyük bir kitle var. Onların olduğu kadar da astrolojiye körü körüne bağlı olan, astroloji ile manevi ihtiyaçlarını gideren bir kitle var.

            Bilim camiası daha çok işin bilimsel tarafından bakıp, yıldız ve gezegenlerin hareketlerinin insan yaşamı ve kaderi üzerinde etkili olmasının imkânsız olduğunu savunurken, astroloji taraftarları bunun “negatif enerji” ve “pozitif enerji” ile alakalı olduğunu söylüyor.

            Astrolojistler genellikle insanların duymak istediği şeyleri söyler. Okuyucularına bir sürü hikaye ve karakter özelliği dizer. Okuyucular ise bunları kendileriyle belirli noktalarda özdeşleştirip astrolojinin gerçekten de onları anlattığına inanır. Ama hâlbuki astrolojistler çok genel-geçer bilgiler vererek hemen herkesin yaşadığı olaylara değinir ve böylece okuyucu bunu kendi yaşamına kattığında sadece ona özel olduğunu düşünür.

 Peki, Ya Bu Astroloji Yalanı Nasıl İşliyor?

Astrolojik ilginç bir takvim
Astrolojik ilginç bir takvim

            Birçok ünlü gazeteci ve yazar, stajlarını yaptıklarında onlar genelde astroloji bölümü verildiğini ve kafalarından bir şeyler uydurmalarını istendiğini anlatır. Yani belli başlı sınırları aşmayarak sürekli yazılan yalanlar okuyucularla eninde sonunda örtüşecektir.

            Tamamen yoruma, tahmine ve yalana dayalı bu uygulamayı örselemek için bir kaç uygulama var. Örneğin karşıdaki astroloji ilgili kişiye yalandan burcunu söylerseniz, o burcun sizinle ilgili olan karakterlerini size söylemeye başlar. Fakat siz hemen “Hayır aslında ben… burcum” dediğinizde bu sefer diğer burcun size yakışmadığını, aslında bir sonraki burcun tam size göre olduğunu açıklayacaktır. Çünkü en başta dediğim gibi her karaktere ve olaya hitap edilebilir olduğu için ister istemez herkese uyacak bazı olaylar ve karakterler olacaktır.

 Yani bu deneyden yola çıkarak astrolojinin bir kurmaca olduğu kanısına varabilirsiniz.