Kişisel gelişim
Gücünün farkında ol. Kişisel gelişim için kendini  tamamla.
Gücünün farkında ol. Kişisel gelişim için kendini tamamla.

            Hayatınızda bazı alanlarda değişime veya kişilik özellikleri geliştirmeye ihtiyacı olanlar için kişisel gelişim takvimi hazırlamak oldukça önemlidir. Kişisel gelişim planı yapmak için öncelikle, değerlendirme yapmak, hedef belirlemek, eylem planlaması yapmak ve planın gerçekleşip gerçekleşmediğinin kontrolünü yapmak gerekir.

 Kişisel Gelişim De Değerlendirme

Başarabilirsin
Başarabilirsin

            Değerlendirme, kişinin kişisel durumunu objektif bir şekilde değerlendirip, derecelendirmesidir. Kişi, öncelikle zamanını nasıl değerlendirdiği, zamanının ne kadarının pozitif düşüncelerle geçtiği, gününün değerlendirmesini yaptığı sırada kendini ne kadar mutlu hissettiği, sosyal ilişkileri ve sosyal aktivitelerinin değerlendirmesini yapması gerekir.

Yapamam deme, yapabilirsin
Yapamam deme, yapabilirsin

 Kişisel Gelişim İçin Hedef Belirleme

            Kişi hayatı hakkında değerlendirmelerde bulunduktan sonra kendine hedefler belirlemeli ve kişisel gelişim planını bu hedeflerine göre oluşturmalıdır. Hedef koyma aşamasında başta kişi kendine az ve yapılabilecek hedefler koymalı ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çabalamalıdır. Kişi belirlediği hedefleri gerçekleştirmeye çalışırken kendine kattıkları ile kişisel gelişimine oldukça katkı sağlar.

Eylem planı yaparak engelleri bir bir aş
Eylem planı yaparak engelleri bir bir aş

 Eylem Planı ve Takvim Oluşturma

            Kişi öz değerlendirmesini yapıp kendine bu değerlendirmelere göre hedef belirledikten sonra, bu hedeflere ulaşmak adına yapılacak eylemlerin planlamasını yapmalıdır. Bu planlamayı yaparken kişi günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar oluşturarak kendisine bir gelişim takvimi oluşturmalıdır.

Şimdi ekmek zamanı. Zamanı gelince biçeceksin
Şimdi ekme zamanı. Zamanı gelince biçeceksin. Bilgi toplamak çiçeği sulamak gibidir. Çiçeklere, bitkilere de her gün ve ya gün aşırı su vermezsek gerekli mineral ve besini alamaz ve solar. Daha sonra yaşamına solarak son verir. Beynimizde bu şekildedir. Yani buna benzerdir. Gerekli bilgi yüklemesini yapmazsak kısa zamanda sağlığını yitirebilir. O nedenle beynimize her gün her gün ama her gün bilgi yüklemesi yapmamız gerekmektedir. Tabi eğer bu hayattan solmak istemiyorsak…

 Kontrol ve Özet

            Kişi, gelişim takvimini oluşturduktan sonra bu takvimdeki planlarına uygun hareket edip etmediğinin değerlendirmesini yapmalı ve belirlediği periyotlarla bu takvimin uygulanması kontrolünü gerçekleştirmelidir. Gelişim takvimi yukarıda yazılan aşamalara uygun gerçekleşirse gelişimi daha düzenli bir programla ilerleyecektir ve başarıya hiç olmadığınız kadar yakın olacaksınız.